■ Praca naukowo-dydaktyczna

Już od pierwszego roku po studiach specjalistycznych na Rzymskiej Uczelni, a więc od roku akademickiego 1991/1992, Ks. Włodzimierz Wołyniec rozpoczyna pracę naukowo-dydaktyczną na Papieskim Wydziale Teologicznym i Wyższym Seminarium Duchownym we Wrocławiu. Prowadzi wykłady i ćwiczenia z teologii dogmatycznej na studiach dziennych teologii - specjalizacja kapłańska (cykl A), na studiach dziennych teologii - specjalność katechetyczno-pastoralna (cykl B) i na studiach zaocznych (cykl C). Treść prowadzonych zajęć w cyklu A i B dotyczy wstępu do teologii, protologii, antropologii teologicznej, chrystologii i charytologii, natomiast w cyklu C wykłady obejmują cały zakres teologii dogmatycznej. Treść ćwiczeń z teologii w cyklu A i B obejmuje również wszystkie obowiązkowe przedmioty z teologii dogmatycznej. Ponadto otrzymuje on zajęcia zlecone z lektoratu języka włoskiego dla studentów specjalizacji kapłańskiej (cykl A) we Wrocławiu i w Henrykowie (Annus Propedeuticus).

W roku 1993 ksiądz Rektor PWT Ignacy Dec zleca mu utworzenie Podyplomowego Studium Dziennikarskiego przy Papieskim Wydziale Teologicznym, które rozpoczyna pierwszy semestr (semestr zerowy) w roku akademickim 1993/94, i mianuje Dyrektorem tego Studium. Oprócz funkcji dyrektorskich, które pełni do roku 1997, prowadzi na Studium zajęcia z zakresu teologii biblijnej.

W latach 1994-1997 prowadzi również zajęcia naukowo dydaktyczne w Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Legnickiej afiliowanym do PWT we Wrocławiu. Treść zajęć prowadzonych w cyklu A i B dotyczy teologii fundamentalnej i teologii dogmatycznej.

W pierwszym roku pracy naukowo-dydaktycznej zostaje mianowany adiunktem na Instytucie Teologii Systematycznej przy II Katedrze Teologii Dogmatycznej, której kierownikiem jest ks. prof. dr hab. Jerzy Lewandowski, a następnie o. prof. dr hab. Bonawentura Smolka. Kierownicy Katedry zlecają mu prowadzenie 19 prac magisterskich zakończonych egzaminem magisterskim z wynikiem pozytywnym.

Należy do Towarzystwa Naukowego PWT we Wrocławiu i uczestniczy w spotkaniach Towarzystwa oraz organizowanych przez Towarzystwo sesjach naukowych. Bierze też udział w innych sympozjach i sesjach naukowych.

W ramach działalności formacyjno-duszpasterskiej przy Papieskim Wydziale Teologicznym prowadzi liczne konferencje i prelekcje do studentów PWT na dniach skupienia i rekolekcjach oraz w formacyjnych domach zakonnych.

Uchwałą Rady Wydziału Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu dnia 6 listopada 2003 roku otrzymuje stopień naukowy doktora habilitowanego nauk teologicznych w zakresie teologii dogmatycznej na podstawie dorobku naukowego i rozprawy habilitacyjnej Personalistyczna interpretacja łaski na przykładzie teologii Macieja Józefa Scheebena i niemieckiej charytologii XIX wieku. Uchwała Rady Wydziału zostaje potwierdzona przez Centralną Komisję do Spraw Stopni i Tytułów w dniu 23 lutego 2004 roku.

W roku akademickim 2004/2005 zostaje kierownikiem nowej Katedry przy Instytucie Teologii Systematycznej, to jest Katedry Historii Dogmatów i Ekumenizmu na Papieskim Wydziale Teologicznym.

W roku 2012 uzyskuje naukowy tytuł profesora zwyczajnego w zakresie nauk teologicznych. W latach 2012-2014 pełni funkcję Dyrektora Instytutu Teologii Systematycznej w Papieskim Wydziale Teologicznym, a w roku akademickim 2014/2015 przejmuje I Katedrę Teologii Dogmatycznej.

Ks. Włodzimierz Wołyniec jest stałym członkiem Towarzystwa Teologów Dogmatyków. W latach 2011-2014 pełni funkcję Prezesa TTD w Polsce. Jest członkiem rady naukowej w czasopismach naukowych : „Wrocławski Przegląd Teologiczny”, „Rocznik Teologii Katolickiej”, „Communio”, „Rivista teologica di Lugano”. Jest także współredaktorem serii wydawniczej: „Rozprawy naukowe Instytutu Teologii Systematycznej PWT we Wrocławiu”.

W pracy naukowej ks. prof. dr hab. Włodzimierz Wołyniec zajmuje się reinterpretacją dogmatów. Opracował własną metodę reinterpretacyjną tekstów magisterialnych. Posługując się tą metodą pisze komentarze do dokumentów Urzędu Nauczycielskiego Kościoła. Wyniki swoich badań opublikował w monografii: „Reinterpretacja doktrynalnych wypowiedzi Magisterium Kościoła od 50 do 325 roku”, Wrocław 2011. Pracuje nad reinterpretacją kolejnych dokumentów Magisterium.

© Ks. Włodzimierz Wołyniec
ul. Katedralna 4/5
50-328 Wrocław
wladimir@pwt.wroc.pl
tel. kom. 602-523-210