■  Misterium w teologii św. Tomasza z Akwinu

Artykuł zostaje opublikowany we franciszkańskim czasopiśmie teologicznym „Quaestiones selectae” 15(2002). Misterium zajmuje w teologii Akwinaty ważne miejsce i jest w niej stale obecne. Można nawet powiedzieć, że misterium i jego poznanie staje się celem teologii św. Tomasza. Do poznania misterium zbliża się on przez egzegezę teologiczną, która szuka pełnego, literalnego i duchowego sensu tekstu natchnionego oraz stanowi kontemplację objawionej prawdy. Istotą misterium są słowa i wydarzenia zawarte w Piśmie świętym, które zawierają w sobie prawdy zbawcze. W Starym Testamencie są one ukryte pod „figurą”, natomiast w Nowym Testamencie zostają ukazane jako pełnia prawdy. Wszystkie misteria mają charakter chrystologiczny i eklezjologiczny, ponieważ każda prawda zbawcza, która ukazuje się w Jezusie Chrystusie, dotyczy także Jego Kościoła. Ostatnia część artykułu jest ukazaniem wydarzeń z życia Jezusa secundum mysterium na podstawie trzeciej części Sumy Teologicznej. Św. Tomasz dzieli te wydarzenia na trzy grupy: wejście Syna Bożego na świat, publiczna działalność Syna Bożego na świecie, zejście z tego świata.