■  Co mi przeszkadza być Kościołem?

Artykuł zostaje opublikowany na łamach nowego czasopisma teologicznego Diecezji Legnickiej „Perspectiva” 1(2003). Autor stawia tezę, że przeszkody w budowaniu wspólnoty Kościoła wynikają z przeszkód dotyczących przyjęcia Osoby Jezusa Chrystusa, Jego nauki i działalności w czasie Jego ziemskiego życia, ponieważ o Kościele należy zawsze myśleć i mówić w połączeniu z jego Głową Chrystusem. W pierwszej części artykułu zostają przedstawione trudności różnych grup ludzi - w tym także uczniów Jezusa - w przyjęciu Osoby Jezusa Chrystusa, przede wszystkim trudności polegające na niezrozumieniu i zgorszeniu. W drugiej części artykułu trudności te zostają odniesione do Kościoła w dzisiejszym świecie. Główną przeszkodą w pełnym zjednoczeniu z Kościołem i utożsamianiu się z nim jest ostatecznie brak wiary w jeden, święty, powszechny, apostolski Kościół i czysto ludzkie myślenie o istocie Kościoła jako jedynie ludzkiej instytucji, jednej z wielu innych. Spojrzenie na Kościół wymaga światła wiary. Tylko w jego świetle można dostrzec obecność i działanie w nim Chrystusa i Ducha Świętego.