■  Świętość w codzienności według św. Josemaria Escriva de Balaguer

Artykuł został wygłoszony na spotkaniu Wrocławskiego Stowarzyszenia „Pro Cultura Catholica” w dniu 8 XII 2002 roku. Nauka o świętości św. Josemaria, która jest zawarta w jego homiliach i kazaniach, wynika z największych tajemnic chrześcijaństwa: misterium Wcielenia i Trójcy Przenajświętszej. Z teologii Wcielenia czerpie on prawdę o uświęceniu ludzkiego środowiska życia przez Syna Bożego, który wchodzi w to środowisko ze swoją zbawczą łaską. Nawet najbardziej prozaiczna i zwyczajna dziedzina życia człowieka i jego działalności nosi w sobie ślady obecności Boskiego Zbawiciela. Codzienność i proza życia stają się więc drogą zbawienia, jeśli osoba ludzka złączy swoje wysiłki i działania z Trójjedynym Bogiem. Dlatego św. Josemaria przypomina, że duchowość chrześcijańska obejmuje także materialny wymiar ludzkiego życia. Osoba świecka, która nią kroczy, potrzebuje jednak głębokiej formacji duchowej, którą może znaleźć jedynie w Kościele przy współpracy z osobami duchownymi.