■  Objawienie a Kościół

Artykuł zostaje wydany w drugim numerze „Wrocławskiego Przeglądu Teologicznego” w roku 1997. Przede wszystkim zostaje w nim podkreślony eklezjotwórczy charakter Objawienia. Słowo Boże rodzi Kościół. Trójjedyny Bóg stale gromadzi wokół siebie swój Lud i przekazuje mu swoje słowo jako swojej oblubienicy. Jest to słowo spisane (Pismo święte) i słowo niespisane (święta Tradycja). Ponadto, w artykule zostaje poruszony problem relacji kościoła apostolskiego do kościoła po-apostolskiego. Kościół apostolski otrzymuje objawienie konstytutywne i określa depozyt wiary, który przekazuje następnie kościołowi po-apostolskiemu. W ten sposób jest zachowana ciągłość i niezmienność objawienia w Kościele. Ostatnim tematem poruszonym w artykule jest charyzmat nieomylności, którego udziela Duch Święty żyjący w Kościele. Dzięki temu charyzmatowi lud Boży słucha słowa Bożego, właściwie je interpretuje i wiernie strzeże.