■  Duch Święty a charyzmaty

Artykuł wpisuje się w centralny temat refleksji Kościoła nad Osobą Ducha Świętego w ramach przygotowań do obchodów Wielkiego Jubileuszu 2000. Udzielanie charyzmatów przez Ducha Świętego jest szczególnym objawianiem mocy Trójjedynego Boga w świecie. Osoba Ducha może udzielać charyzmatów wszystkim ludziom, także niewierzącym. Przede wszystkim jednak udziela je we wspólnocie ludu Bożego, w którym dokonuje się Chrystusowe dzieło zbawienia i uświęcenia. Absolutnym kryterium autentyczności charyzmatu jest zgodność z Osobą i dziełem Jezusa Chrystusa. Życie według charyzmatu prowadzi do Chrystusa, a przez Niego - do Ojca. Duch Święty udzielający charyzmatów jest źródłem nieustannej nadziei zwycięstwa dobra nad złem, miłości nad nienawiścią i łaski nad grzechem.